20 Kasım 2007

4. Salsa Cumhuriyet Kupası

Hevesli bir danssever olarak geçtiğimiz yıl da izlediğim cumhuriyet kupasını izlemesem olmazdı. Tarihi açıklandığı gibi takvimimde işaretlemiş, o günün -17 kasım 2007- gelmesini bekliyordum. Biletleri almak hep aklımdaydı, ancak bunu ertelememin hayırlı bir nedeni olduğunu son hafta anladım. Şansa bakınız ki dancentrum'un ödüllü sorusunun o haftaki ödülü cumhuriyet kupasına iki kişilik davetiyeydi. Kupanın detaylarını okur, arkadaşlarımın yarışmacı olduğu haberlerini alırken 'benim bu kupaya davetli olmam gerekir' diye düşünmemin sonucu olarak mı yoksa bilmediğimiz bir nedenden ötürü talihimin dönmesinden ötürü mü bilmem, davetiyelerden birini ben kazandım! Teşekkürler dancentrum!Gelelim kupaya… Bu sene gündüz yarıfinallere ek olarak klasman belirleme yarışması yapılmış. Geçtiğimiz senelerden bir diğer farkı da yarışma kategorilerine bachata ve merengue danslarının da eklenmiş olmasıydı. Akşam finallerde merengue izlemediğimize göre bu kategoriye başvuru yapılmadığını çıkarabiliriz sanırım. Ben akşam başlayan finalleri izledim. Biraz geç başlaması dışında organizasyonda herhangi bir kusur yoktu. Eh, o kadarı olur dedik, fazla önemsemedik. Finallere kalan çift sayısı fazla olduğu için ve her çifti kendi seçtikleri müzikle teker teker izlediğimiz için yarışma bittiğinde geceyarısını çoktan geçmiştik. Ancak zerre kadar pişman değildik!

Açılış salsa çiftlerle oldu. 12 çiftle en kalabalık kategoriydi. Yarışmacıları toplu olarak izlediğimizde pek birşey anlamadım ben. Bir dakikalık müzikte hangi çifti izleyeceğini şaşırıyor insan. Şovlarını tek tek izlediğimizde ilk ikiye kimlerin gireceğini anlamıştık zaten. Birinci olan çiftin (Özge Ertem- Alper Gülgeçoğlu) şovu çok yaratıcıydı! Show salsa çiftlerde sadece iki finalist kalmıştı. Birinci olanlar (Esra Aydın- Muzaffer Gür) geçtiğimiz senenin de galibi Ankaralı sempatik çiftti. Şov salsa grup sayısında ise epey bir artış vardı: 8 grup! Gruplardan biri (Danspor Team) Bursadan gelen miniklerden oluşuyordu ve çok tatlılardı. Uykuları gelmeden şovlarını erken izledik. Diğer gruplardan ikisi tanıdığım arkadaşlarımdan (Cihat Can Dance Team ve Dancexpress Dance Team) oluşuyordu. Şovları gayet güzeldi bence ancak dereceleri çok parlak gelmedi. Sanırım hakemler şov deyince mizansene önem veriyorlar. Dediğim gibi merengue izlemedik, ancak bachata yarışması yokluğunu aratmadı. Öyleki her finalisti izledikten sonra kesin birinci olur diye düşündüm ben. Ancak birinci olan genç çift (Damla Tayran- Alkım Korkusuz) apayrı bir şekilde dibimizi düşürdü.

Yarışma dışında da şovlar izledik. Brezilyalı bir çiftin tam olarak ne olduğunu anlamadığım dansı çok enerjikti. Samba gibi görünüyordu ancak bir vuruşta iki adım atmak gibi benim diyen dansçının zorlukla yakalayabileceği bir ritmde dans ediyorlardı. Sonra onlara bir çift daha eklendi ve bir şov daha yaptılar. Sanırım gecenin sonunda boynumda oluşan ağrı onları izlerken pistin tamamını görmek için boynumu uzatırcasına kafamı kaldırmaktan oldu!

O gece hakkında bahsetmem gereken son şey de birbirinden fırlama sunucularımızdı sanırım. Bahadır Efe ve Olgun Baran Kubilay dans etmek dahil olmak üzere türlü eğlenceler hazırlamışlar. Parodiye dayanan sunumların süre uzadığında bayma gibi bir riski olmasına rağmen bu iki arkadaş yedibuçuktan yarıma kadar süren yarışma boyunca bizi gülmekten kırıp geçirdiler.

Ödül töreni süre ilerlediği için hafif karambol havasında geçti. Birinci olan çift ayakkabıları ve Haziran 2008 de İngiltere'de gerçekleşecek olan World Salsa Federation'un düzenleyeceği Dunya Kupasi Salsa Sampiyonasına (World Cup Salsa Championship)katılma hakkını kaptı. Ben ayrılırken hala enerjisi olanlar için parti başlamak üzereydi. Sanırım anons edildiği gibi sabaha kadar sürdü, çünkü pazar akşamı geleneksel latin gecesinde çok az dansçı vardı.

2 yorum:

Pınar D. dedi ki...

Sonuçları yazma geleneğimizi bozmayalım:

SALSA YETISKINLER FINAL SONUCLARI
1. Ozge Ertem-Alper Gulecoglu
2. Hande Altıparmak-Tugyan Erdem
3. Neyran Eren-Bahadir Kaya
4. Damla Tayran-Alkim Korkusuz
5. Reyhan Safak-Aygun Tuna
6. Sinem Tombul-Deniz Irez
7. Damla Sisman-Yalcin Sisman
8. Ezgi Terazi-Hakan Hatunoglu
9. Yeliz Sen-Serkan Yildiz
10. Nursel Can-Cem Yolac
10. Birnur Simsek-Hakan Celik
11. Deniz Kayacan-Taner Diler

BACHATA FINAL SONUCLARI
1. Damla Tayran-Alkim Korkusuz
2. Hande Altiparmak-Tugyan Erdem
3. Nazli Orucu-Hakan Hatunoglu
4. Tansel Erdem-Semen Domek
5. Damla Sisman-Yalcin Sisman
6. Gizem Ataoglu-Mustafa Tura

SHOW SALSA CIFTLER FINAL SONUCLARI
1. Esra Aydin-Muzaffer Gur
2. Isil Yildirim-Gokhan Kutuk

SHOW SALSA GRUPLAR FINAL SONUCLARI
1. Imu Dance Team-Istanbul
2. Danspor Team-Bursa
3. Latin Chaos-Izmir
4. Dans Artistik-Istanbul
5. Cihat Can Dance Team-Istanbul
6. Dancexpress Dance Team-Istanbul
7. Grup Catlak-Istanbul

Tüm yarışmacıları tebrik ediyorum!

Pınar D. dedi ki...

Cihat Hoca'yla sonuçlar hakkında konuşurken emin olamayarak yazdığım şeyleri sordum. Merengue kategorisinde katılım olmamış. On2 kategorisinde ise katılan dört çiftin hepsi finalist olup sıralaması aşağıdaki gibi gerçekleşmiş. On2 dans eden dansçılarımızı arama sonuçlarında çıkmaktan mahrum etmeyelim diye hemen aktarıyorum:

SALSA ON2 FINAL SONUCLARI
1. Ozge Ertem-Alper Gulecoglu
2. Deniz Aksugur-Taner Diler
3. Sinem Tombul-Deniz Irez
4. Neyran Eren-A.Murat Eren